Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’ye geliyor

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile diplomatik ilişkilerde yumuşama adımları kapsamında Mayıs ayında Ankara’yı ziyaret edeceğini açıkladı.

Miçotakis, Yunanistan Skai TV ile yaptığı söyleşide, “Türk yönetiminin de anlaşmazlıklarımızı çözüme kavuşturmamız, en azından gerilimleri önleyebilmemiz konusunda gerçekten istekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türkiye ve Yunanistan uzun yıllardır kıta sahanlığı ve deniz egemenlik alanları, Akdeniz’deki enerji kaynakları, Ege Denizi üzerinde hava sahası ihlalleri ve Kıbrıs konularında anlaşmazlık yaşıyor.

1990’lı yıllarda savaşın eşiğine gelmiş olan Türkiye ve Yunanistan son yıllarda bunlara ek olarak göçmen politikaları ve yurtdışından savaş uçakları alımı konularında anlaşmazlık yaşamışlardı. Bu gerilimler sonucu iki ülke ilişkileri zarar görmüştü.

Şubat ayında meydana gelen yıkıcı depremin ardından Yunanistan’ın yardım göndermesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme adımları atılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis’in ülkelerde geçen yıl yapılan genel seçimleri kazanmaları da siyasi baskının azalmasına ve iki liderin anlaşmazlıkları bir kenara bırakmalarına yardımcı olmuştu.

Yunanistan ve Türkiye, Erdoğan’ın geçen yıl Aralık ayındaki Atina ziyareti kapsamında iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesine yönelik ortak bir bildiri imzalamıştı.

Miçotakis, Türkiye ile olumlu ilişkileri kuvvetlendirmek için görüşmelere devam edeceklerini ve münsahır ekonomik bölge ve kıta sahanlıklarının sınırlarının belirlenmesi konusunda uzlaşabileceklerini dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x